Yalın Dönüşüm

Bal Yapmayan Arı

Yukarıdaki butonları kullanarak sizler için yazmış olduğumuz diğer makale içerikleri arasında gezintiye çıkabilir, kaybolabilirsiniz (bu nedenle yön belirttik) Keyifli okumalar :)

Çamurdan Petekler Yapmak

Arıların çalışma disiplinini hayret vericidir. Her birinin her an yapması gereken iş bellidir ve güneşin doğumundan batımına kadar binlerce bireyin her biri işini en mükemmel şekilde yapmaya çalışır. Birlikte var olabilmenin ancak her bir bireyin temel rolünü en verimli ve kaliteli şekilde sürdürmesi ile mümkün olduğunu bir şekilde bilir arılar.

Yalın düşünce felsefesinin özü de buna çok benzer. Ürün veya hizmeti üreten şirketin (koloni) varlıklarını devam ettirebilmek ürün veya hizmeti en kaliteli ve fiyat açısından rekabetçi bir şekilde sürekli üretebilmelerine bağlıdır. Çünkü şirketlerin ürettiği değerdir (bal) devamlılıklarını sağlayacak.

Arıların yaptıkları her şeyi biz hayatta kalma içgüdüsü olarak tarif ederiz. Çalışmaları için bir dış motivasyona ihtiyaç duymazlar. Ancak birlikte, koordineli ve standart işe ve görev dağılımına uygun bir şekilde çalışırlarsa hayatta kalabileceklerini ve yeni nesillerin devamını sağlayabileceklerini bilirler.

İnsanlarda ise durum farklıdır. Arıların içgüdü denilen motivasyon kaynağını bizde farklı işler. Tabii ki gelir elde etme, ailesini geçindirme gibi temel ihtiyaç dürtülerinin etkisinde kalsak da beğenmediğimiz bir ortam içinde olduğumuzda ya da daha iyi bir alternatif oluştuğunda kovandan uçar başka kovanlara gidebiliriz.

Bir de bal yapmayan arılar vardır görseldeki arılar gibi. Değer üretmediği gibi değer üreten bal arılarının ürettiklerine konan hatta bal arılarının bizzat kendilerini yiyen arılar…

Pek çok kurumda da bunlardan çokça var aslında. Çok renkli ve farklı göründükleri için sıradan görünen bal arılarından daha da fazla ilgi görürler çoğu zaman.

Daha ilginci; bal arılarının peteği bal doluyken başkalarının ürettiği değere konan eşek arılarının petekleri de çamurdandır.

Sizin şirketinizde bal arısı mı yoksa eşek arısı mı daha fazla?

Çamurdan petek yapan eşek arılarının daha el üstünde tutulduğu şirketler liyakate değer vermezler. Süslü ve değer katmayan cümlelere değer verirler. Ve böylelikle yavaş yavaş değer üretenleri kaybedip boş kovana mecbur kalırlar.

Sizin şirketlerinizde hangisi daha fazla? Peki siz hangisi siniz?

Diğer Blog Yazılarımız